YABAN MERSİNİ (MERSİN MEYVESİ)

Sağlıklı beslenme desteği.

YABAN MERSİNİ (MERSİN MEYVESİ)

Yaban Mersini :
 
Yaban mersini Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika’da Kayalık Dağlar’dan gelen uzun ömürlü bir bitkidir. Amerikan çay üzümlerine benzer meyveleri olan bir çalı bitkisidir. Aynı zamanda kızılcık meyve ailesi ile de ilgilidir.
 
 
Yaban Mersini Ekstratının Faydaları:
 
Avrupa’da bitki uzmanları;  idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyare gibi  şikayetlerin tedavisinde uzun zamandır yaban mersinini kullanmaktalar. 
Yabanmersini takviyeleri günümüz tıp kültüründe, özellikle katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisinde hızla artan bir şekilde popüler hale gelmektedir.
 
•  Yaban mersini meyvesine canlı kırmızı rengi veren proantosiyanidinlerdir. Antioksidanlar vücutta, hücre zarını tahrip eden, DNA’yı sıkıştıran hatta hücrenin ölümüne neden olan serbest radikaller adlı partikülleri nötralize ederler.
 
• Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada antosiyanosit ve tanen adlı iki bileşen içerdiğini keşfettiler.
 Antosiyanosit tüm vücutta iyi kan dolaşımı muhafazasını sağlarken aynı zamanda kılcal damarlara kan akışını iyileştirir bu da gözleri sağlıklı muhafaza eder. 
 
- Varis ve hemoroitlerde de faydalı olabilir. 
 
 
Tanenler diyare, boğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalı bulunmuştur.
 
• Yaban mersini ekstratı, hücre zarlarına eklenmiş olan bakterileri uzaklaştırmak yerine, bakterinin epitel hücrelere yapışmasını önler. Bu yüzden yaban mersini ekstratı idrar yolları enfeksiyonlarını önlemek konusunda daha etkilidir.
 
  • 1997 yılında  Journal of the American Geriatrics Society’de Dignam R ve arkadaşları tarafından   yapılan çalışmada, yaban mersini kullanımının enfeksiyon oranını bir ay içinde %27’den %20’ye düşürdüğünü  yayınlanmıştı. 
  • 2004 yılında Fransa da yapılan çalışmada, bazı E.  Coli bakterilerinin idrar yolları duvarlarına dahil olmalarını, azaltmaya yardımcı olduğu ve akabinde idrar yolları enfeksiyonuna karşı mücadele ettiği tespit edilmiştir.
 
• Cranberry Institute’sünün bir raporuna göre, yaban mersini  ekstratı aynı zamanda ağızda ve midedeki belirli tip zararlı bakterilerin oluşturduğu ağız-diş hastalıkları ve mide ülserini de önleyebilmektedir.
 
• University of Illinois’deki bilimadamlarının 1996 yılında yürüttükleri laboratuar çalışmalarının yayınlandığı Planta Medica’da da görüldüğü gibi, yabanmersini antikanserojen özellikler de taşımaktadır.
 
• Yaban mersini ayrıca antioksidan içeriği yüksek olan pterostilbenes adı verilen bileşikleri içerir. Vermont Üniversitesince yapılan ve Journal of Gastrointestinal Surgery ‘in 2010 mayıs sayısında yayınlanan araştırma sonucuna göre pterostilbenes pankreas kanseri hücrelerinin ölümüne neden
olmuştur.
 
 
•  Cornell University’de araştırmacılar yaban mersini ekstresinin insan göğüs kanseri hücreleri ile ilgili, hücre çoğalması üzerindeki etkilerini görmek için deneyler yaptı. Küçük dozlarla yapılan deneyde 4 saat sonrasında hücreler ölmeye başlamışlardı. Aynı miktardaki hücrelere karşı yabanmersini ekstresi dozu yükseltildiğinde, kanserli hücrelerin %25’i ölmüştü. Araştırmacılar, dozu ve hücrelerin ekstre içinde bulunduğu zamanı arttırmaya devam etmişlerdi. Büyük dozlar ve daha fazla zaman, çok daha fazla hücrenin, kendi yaşam döngülerinin erken dönemlerinde ölmeleriyle sonuçlanmıştı.
 
• Tufts Üniversitesince çok sayıda meyve ve sebzelerin antioksidan kapasitesini ölçmek için yapılan analizde yabanmersini en yüksek oranda antioksidan içeren besinler arasında yer almıştır.
 
• İngiltere’de yapılan araştırmaya göre yabanmersini, böğürtlen ve erik gibi mor renkli meyveleri  düzenli olarak tüketmek Alzheimer, multipl skleroz, kanser ve kalp hastalıklarına karşı direnç kazandırmaktadır.
 
•  British Journal of Nutrition’da yayınlanmış bir yazıya göre, Olomouc’daki Palacky University’nden bilim adamları; 6 ay gibi bir sürede 1500 mg günlük kuru yaban mersini tozunun, prostat sağlığını büyük ölçüde geliştirdiğini görmüşlerdir. 
 
•  Yabamersininin, kardiyovasküler sistem ve sindirim sisteminin bir çok parçası için, önemli anti enflamatuar yararlar sağladığı görülmüştür.  Bu istenmeyen eflamasyon riskini düşürmekte özellikle etkili olan şey proantosiyanidler, anhosiyaninler, quersetin  ve fenolik asit gibi flavanollerdir.
 
• Yabanmersini ağız ve diş sağlığına yararlıdır, sonuç olarak da kalbe yararlıdır. Araştırmalar, yaban mersininde bulunan proantosiyanidin’in bakterilerin dişlere yerleşmesine engel olduğunu göstermiştir. Bu yüzden plak oluşumunu ve periodontal (diş eti) rahatsızlıkları engeller.
 
 
 
 
Periodontal rahatsızlıklar, kalp hastalıkları ile yakından bağlantılıdır. “Nutrition Reviews“da 2007 yılında yayınlanan makale, kurutulmuş yaban mersininin kalp sağlığını tehdit eden faktörler riskini azalttığına dair bilimsel kanıtların olduğu yazılmıştır.
 
• Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma sonucuna göre yabanmersini suyu farelerde şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Yabanmersini suyu, aynı meyvenin yapraklarından elde edilen bir bakteriyle transformasyona tabii tutulmuş ve bu şekilde etkili bir antioksidan bulunmuştur. Elde edilen antioksidan, şeker hastası fareler üzerinde denenmiş ve farelerdeki ciddi değerlerde olan kan şekeri seviyesi normale dönmüştür.
 
• Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu öğrenme kapasitesi ve sözel hafızada ciddi gelişmeler sağlamıştır.
 
 Ayrıca yabanmersini bitkisinin bazı depresyon belirtilerinin giderilmesine ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
 
• Yeni Zelanda Gıda Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ve Molecular Nutrition &Food Research‘de yayınlanan araştırma sonucuna göre, yabanmersini egzersize bağlı olarak kas dokusunda meydana gelen oksidatif stresle mücadelede etkili olmaktadır.
 
 
 
Yaban Mersini  ve Tansiyon :
 
University of East Anglia and Harvard University tarafından yapılan ve American Journal of Clinical Nutrition‘ın 2011 şubat sayısında yer alan rapora göre haftada en az bir defa  yabanmersini tüketimi hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Araştırmacılara göre bu etkiyi sağlayan antosiyanin adlı bileşen.
 
Yaban Mersini Ekstratı Nasıl Kullanılır?
 
  • Eğer yabanmersini takviyesi almayı tercih ederseniz, farklı rahatsızlıkları tedavi için mevcut çeşitli ölçüler vardır. Katarakt ve diğer göz problemleri için 280mg standart ekstreden günde iki veya üç kere alınması önerilir
  • Varisli damarlar için 280mg standart ekstreden günde iki kez. Bu takviyeleri kullanabilmenizde zaman sınırlaması yoktur.
  • İdrar yolları enfeksiyonundan korunmak için: Doz önerileri, çalışmaların çeşitliliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir ama ortalama sonuçlara göre, en az 72 mg. proantosiyanidin içeren yaban mersini ekstresi ya da tableti tavsiye ediliyor.
  • Yabanmersini ekstresini yiyecek ile birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz.
  • Kranberi ile yaban mersini karıştırılmamalıdır. Yaban mersini Vaccinium myrtllus’un mor meyveleri, kranberi ise Vaccinium macrocarpon’un kırmızı meyvesidir.

 

Yan Etkileri ve Tehlikeleri Nelerdir?
 
Yaban mersininin bilinen bir tehlikesi veya yabanmersini takviyelerinin alınmasının veya tedavi amacıyla uzun süreli kullanılsa bile yan etkisi yoktur. Yaban mersini ekstratı Coumadin ile birleştirmek, ilacın etkisini yoğunlaştıracağından,  kanama riskini çoğaltabilir.
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez.
Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
 
                                                                 

                                                      WWW.SAGLİKLİBESLENMEDESTEGİ.COM

 

Web sitemizde satışı yapılan ürünler ilaç dışı, reçete gerektirmeyen takviye edici gıda, vitamin, kozmetik ve kişisel bakım ürün gruplarında bulunan ürünlerdir. Takviye edici gıdalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmez. Satılan ürünler öncelikle kurumsal dağıtıcılar veya distribütör firmalardan temin edilmekte olup faturalı ve orijinaldir. Web sitemizdeki içerikler tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.