KUŞBURNU

Sağlıklı beslenme desteği.

KUŞBURNU

Kuşburnu Ekstaktı :
 
 Avrupa ve Kuzey Afrikada yetişen kuşburnu Rosa canina L.yabani gül türünün olgun meyveleridir.
 Kuşburnu ülkemizde de bulunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyvedir.
 Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Kuşburnu taze olarak veya kurutularak kullanılır.
 
 
Kuşburnu Ekstratının  Faydaları :
 
• Kuşburnu Ekstratı, güçlü antioksidan etkisi deneysel araştırmalarda tespit edilmiştir. C vitamini açısından en zengin bitkisel kaynaklardan biri olan kuşburnu proantosiyanidin ve flavonoit tipi fenolik bileşikler taşır.
 
• Kuşburnu Ekstratı bir başka önemi iltihaplı hastalıklardaki yararıdır. Kuşburnunun dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarda görülmüştür.
 
• Kuşburnu bitkisi soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki C vitamini ve polifenolik sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösterir. 
 
• Danimarkalı doktor Kaj Winter tarafından yapılan araştırmalarda kuşburnu ekstratı eklem ağrıları olanlarda tedaviyi desteklediği belirlenmiştir. Kuşburnunun kabuk ve çekirdeğinde yeralan bir maddenin iltihabi reaksiyonu engellediğine dair tespitler yapılmıştır.
 
Kuşburnunun iltihap giderici ve ağrı kesici bileşenleri suda çözünmediğinden eklem romatizmasına karşı kuşburnu  çayı etkili değildir.
 
Eklem romatizmalarına karşı kuşburnu kapsülleri kullanılmaktadır. Yine çay gibi kuşburnu reçel ve marmelatları da eklem ağrılarında etkili değildir.
 
 
 
• Toz haldeki kuşburnu kapsülleri Avrupa’da artrit yakınmalarını hafifletmek amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar kuşburnunun diz ve kalça osteoartriti üzerindeki olumlu etkileriyle hastaların şikayetlerini ve ağrı kesici ilaca olan ihtiyaçlarını azalttığını göstermektedir.
 
• Scandinavian Journal of Rheumatology’da Ağustos 2005’te yayınlanan bir klinik çalışmaya göre kuşburnu eklem ağrısı olan hastaların % 82 sinde ağrılarda azalmaya neden olmuştur.
 
• Kopenhag Üniversitesinden Prof. Dr. Kaj Winther, eklem ağrıları olan ve kireçlenme proplemi yaşayan hastalar için kuşburnu ekstratı önermektedir.
 
 
 
• İskandinavya Romatoloji Dergisinde yayınlanan makalede, 3 hafta boyunca kuşburnu  ekstratı tedavisi gören hastaların birçoğunun ağrılarında azalma görüldüğü ifade edilmektedir.
 
• 2007 yılında Danimarka’da yapılan bir çalışmada kuşburnunun parasetamol ya da diğer ağrı kesicilere göre daha etkili ve çok daha az yan etkiyle osteoartritle ilişkili ağrı kontrolüne yardımcı olduğu gözlenmiştir.
 
• Kopenhag Frederiksberg Hastanesi’nden Dr. Robin Christensen kuşburnu  ekstratı artritin tedavisinde kullanılabileceğini belirtmiştir. 3 ay süresince hastalara kuşburnu ekstratı verilmiş ve bunun parasetamolden 3 kat daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
 
 
 
• Osteoarthritis and Cartilage 2008 Eylül sayısında kuşburnunun osteoartritsemptomlarını hafifletici etkisi plaseboyla karışılaştırıldığı 3 çalışma incelenmiş ve kuşburnunun ağrıyı önemli ölçüde azalttığı belirtilmiştir.
 
Kuşburnunun çekirdek ve kabuklarından özel üretim teknikleriyle üretilen toz (Litozin) kireçlenmenin neden olduğu ağrıları azaltmak amacıyla Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kullanılmaktadır.
 
• Japonya’da yapılan bir araştırmada tohumundan hazırlanan özütün vücut yağ oranını düşürdüğü gözlenmiştir.
 
• Kuşburnu böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler.
 
 
 
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
 
                                                                        

                                                                      WWW.SAGLİKLİBESLENMEDESTEGİ.COM

 
Web sitemizde satışı yapılan ürünler ilaç dışı, reçete gerektirmeyen takviye edici gıda, vitamin, kozmetik ve kişisel bakım ürün gruplarında bulunan ürünlerdir. Takviye edici gıdalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmez. Satılan ürünler öncelikle kurumsal dağıtıcılar veya distribütör firmalardan temin edilmekte olup faturalı ve orijinaldir. Web sitemizdeki içerikler tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.