KARAHİNDİBA

Sağlıklı beslenme desteği.

KARAHİNDİBA

Karahindiba :
 
- Latince adı Taraxacum officinale olan  Papatyagiller familyasına ait olan karahidiba, isminin aksine sarı çiçeklere ve yeşil yapraklara sahip olan papatya benzeri bir çiçek türüdür.
 
- Sağlık alanında birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan karahindiba, aynı zamanda “radika” olarak da adlandırılmaktadır. 
 
- Çeşitli şekillerde isimlendirilen karahindiba, Mısır ve Kıpçak Türkleri tarafından “katagan” olarak adlandırılırken Çağatay Türkleri tarafından da “saçratku” olarak isimlendirilmiştir
 
.
 
- Çok eski çağlardan beri kullanılan karahindiba,arapça kökenli bir isim olmakla birlikte Anadolu’da “acıgünek”, “güneyik”, “çıtlık”, “cırtlık” ve “arslandişi” olarak farklı şekillerde isimlendirilmiştir. Ancak bu isimlerden en yaygın olanının “radika” olduğunu söyleyebiliriz.
 
- En iyi ve etkili potasyum kaynaklarından biri olan karahindiba, aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Zengin ve faydalı içeriği ile pek çok şekilde tüketilebilmektedir. Yapraklarını salatalarınıza katıp tüketebileceğiniz gibi birçok ülkede kurutulup öğütülen yaprakları acı karahindiba kahvesi olarakta tüketilmektedir.
 
- Ispanaktan daha fazla protein içeren karahindiba, aynı zamanda C vitamini bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçerisinde lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor, D vitamini, B kompleks vitaminleri ve organik sodyum gibi faydalı vitamin ve mineraller barındırmaktadır
 
 
 
Karahindiba Ekstratının Faydaları :
 
• Karahindiba ekstratı romatizma ve gut hastalığı olanlar için rahatlama sağlayabilir.
 
• Yüksek oranda potasyum içerir.
 
• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu karahindibanın safra kesesi ve safra
yollarının fonksiyonel hastalıkları için kullanılabileceğini belirtimştir.
 
- Bitkisel ilaç olarak nitelendirilen karahindiba, iştahı kontrol altına alırken aynı zamanda anne sütünü arttırıcı bir etkiye sahiptir. 
 
 
1. Bağışıklık Sistemi :
 • Alternatif tıp alanında doğal ve etkili bir ilaç olarak nitelendirilen karahindiba, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. 
 • Özellikle alernatif Çin tıbbında yaklaşık 1000 yıldır soğuk algınlığı ve grip tedavisinde karahindibadan yararlanılmaktadır. 
 • Soğuk algınlığı veya gribin yanı sıra zatürre ve bronşit gibi bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıkların tedavisinde de karahindibadan yararlanılmaktadır. 
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan karahindiba, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken çeşitli hastalıklara karşı etkili koruma ve direnç sağlamaktadır.

 

 
2. Karaciğer Sağlığı :
 • Karahindiba karaciğerimizin temizlenmesini sağlayarak vücut sağlığımıza önemli bir fayda sağlamış olmaktadır.
 • Düzenli ve kontrollü olarak tüketilen karahindiba ekstratı, kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra karaciğerinizi temizleyerek hormonlarınızın düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 
3. Sindirim Sistemi :
 • Şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemi yaşayanlar için önerilen karahindiba, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Tüketilen besinlerin sindirilmesini sağlayan bakterilerin harekete geçmesine yardımcı olan karahindiba, sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olarak birçok sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir rol oynar.
 •  Aynı zamanda karahindibanın doğal ve kuvvetli bir idrar söktürücü olduğunu söylememiz mümkün. Vücutta tutulan fazla suyun atılmasına yardımcı olan karahindiba, aynı zamanda böbrek taşları ve kumunun atılmasında da etkili bir rol oynar. 

 

 
4. Kalp Sağlığı :
 • Vücuttaki fazla suyun ve ödemin atılmasını sağlayarak kalp ve damar sağlığını doğrudan etkileyen karahindiba kökü, kalp sağlığını olumlu yönde etkileyerek kalp krizi riskini azaltmaktadır. 
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.
 
5. Cilt Sağlığı :
 • Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını ve iltihap oluşumunu önleyici özelliği ile bilinen karahindiba, birçok hastalıkta olduğu gibi çeşitli cilt sorunlarında da oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır.
 • Egzama, sedef ve akne tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan karahindiba, cilt yapısına zarar veren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve iltihap oluşumunu engelleyerek akne oluşumuna karşı etkili bir koruma sağlar. Karahindiba yapraklarını kaynatıp püre kıvamına getirdikten sonra egzama ve sivilce bulunan bölgeye sürerek cildinize uygulayabilirsiniz.
Kullanılmaması gereken durumlar :
 
•  Küçük safra taşları varsa kullanılmamalıdır. Safra koliğine neden olabilir.
 
 
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
 
                                                                        

                                                                      WWW.SAGLİKLİBESLENMEDESTEGİ.COM

 
Web sitemizde satışı yapılan ürünler ilaç dışı, reçete gerektirmeyen takviye edici gıda, vitamin, kozmetik ve kişisel bakım ürün gruplarında bulunan ürünlerdir. Takviye edici gıdalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmez. Satılan ürünler öncelikle kurumsal dağıtıcılar veya distribütör firmalardan temin edilmekte olup faturalı ve orijinaldir. Web sitemizdeki içerikler tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.