HAYIT MEYVESİ

Sağlıklı beslenme desteği.

HAYIT MEYVESİ

Hayıt Tohumu Hayıt (Vitex agnus castus)
 
- Havanın ılıman olduğu bölgelerde bulunan bir ağaçtır. Bu yüzden Akdeniz bölgesinde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda bol güneş ışığı ve iyi bir toprağa gereksinim duyar.
 
- Sahil bölgelerinde de yetişse de, bu bölgelerde güneş ışığı eksikliğinden meyve vermezler.
 
- Bu ağaç, çiçek açar ve boyu dört metreyi bulabilir. Çiçekleri, beyazdan mora, türlü renklerde açar ve kış boyunca da çiçek açmayı sürdürür. Çiçeklerinin mükemmel aroması için de toplandıkları olur.
 
- Ekstrakt, Vitex agnus-castus bitkisinin meyvalarından elde edilir. ABD Bitki Pharmakopesi, İsviçre Pharmakopesi, ESCOP Monograflarında kayıtlıdır.
 
 
Bitkide başlıca ;
 
- Bisiklikditerpenler: rotundifuran, viteksilakton Diterpenoid alkaloit: vitekslaktam İridoidglikozitleri:okubinpenduletin, agnosit Flavonoidler: Penduletin, penduletin-4’-metileteri, orientin, izoorientin Trigliseritler:Linoleikasit, uçucu yağlar bulunur
 
 
Hayıt Ekstratının Faydaları :
 
• Eski zamanlardaki rahipler, androjen etkilerini azaltarak cinsel isteklerini bastırmak için, bu bitkinin yapraklarını, özütünü çıkarıncaya kadar çiğnerlerdi. Bu yüzden, çoçuk sahibi olmak isteyen erkeklerin bu bitkiden uzak durması gerekir.
 
• Bununla birlikte, kadınların bu bitkiye gereksinimi vardır. Hayıtın, infertilite için kullanımı, 2000 yıl önceye, eski Yunan ve Romalılar zamanına kadar uzanır. Doğurganlığı baskılayan hormonlara mani olur.
 
 Adet  öncesi ve sonrasında sancı çeken, karın bölgesinde kramp, bacaklarda  tutulma gibi adet dönemi rahatsızlıkları ve semptomlarını gidermek konusunda oldukça başarılıdır.
 
 
- Yapılan çeşitli invitro çalışmalarda, PMS (Adet Öncesi Sendromu=Premenstural Sendrom)   şikayelerini azaltmış yada yok etmiştir. PMS Şikayetleri (Adet öncesi Sendromu), memelerde hasasiyet, ağrı, ateş basması, ödem, gerginlik, bitkinlik ve baş ağrısı gibi  belirtilerin görülmesi ile tanımlanır.
 
- 175 kadında 3 adet dönemince Vitex agnus-castus ekstresi VAC 3.5-4.2 mg oranında verilmiş, deney sonunda tipik şikayetler azalmış ya da tamamen yok olmuştur.
 
• Hayıt ekstresi,  emzirenlerde sütü çoğaltmak, göğüslerdeki ağrı ve duyarlılığı gidermek konusunda etkilidir.                                                                                   
 
- Hayıt ekstresi, prolaktin salınımını inhibe etmektedir. Prolaktin süt hormonudur.  Süt oluşumunu sağlar, normal şartlarda hamile olmadan da belirli düzeyde organizmanın  üreme organları için ihtiyacı vardır. Bazı durumlarda yükselir pek çok sebebi vardır ama istemeyen bir durumdur.
 
- Kendisini ağrılı meme, seyrek adet olma, ya da olamama ile belli eder.
 
- Hayıt ekstresi içeren patentli bir gıda destekleyicisinin, doğurganlığı arttırıcı etkisi 24-46 yaşlarında, 6-36 ay süresince hamile kalamayan 30 kadın üzerinde kontrollü olarak araştırılmıştır.
 
- 3 ay sonra luteal faz ortasında ortalama progesteron düzeyinde ve bazal vücut ısısında artma gözlenmiştir. 5 kişi 5 ay sonra hamile kalmıştır ve yan etki gözlenmemiştir (Westphal ve ark.,2004)
 
             
 
KULLANILIŞI :
 
Progesteron, östrojen ve prolaktin seviyesini dengelemek ve mensturaston (adet) düzensizliklerini  gidermek için Memelerde ağrı, ateş basması, hassasiyet, ateş basması, gerginlik, baş ağrısı gibi semptomları gidermede Yumurtlama yetersizliğinde Menapoz şikayetlerinde etkilidir
 
KULLANIM SÜRESİ :
 
Adet bozuklukları tedavisinde ve infertilitede (hamile kalamama) en az 5-7 ay süresince kullanılması tavsiye edilmektedir (Brown,1996;Milewicz ve ark.,1993)
 
 
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ :
 
Doğum kontrol hapları ve diğer hormon preparatları ile etkileşme gösterebilir Doğum kontrol hapının etkisini azaltır Dopamine agonistlerinin(bromokriptin levodopa gibi) aktivitesini arttırır Dopamine reseptöra ntagonistlerinin (haloperidol,metoklopramit) etkisini azaltır
 
 
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
 
                                                                        

                                                                      WWW.SAGLİKLİBESLENMEDESTEGİ.COM

 
Web sitemizde satışı yapılan ürünler ilaç dışı, reçete gerektirmeyen takviye edici gıda, vitamin, kozmetik ve kişisel bakım ürün gruplarında bulunan ürünlerdir. Takviye edici gıdalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmez. Satılan ürünler öncelikle kurumsal dağıtıcılar veya distribütör firmalardan temin edilmekte olup faturalı ve orijinaldir. Web sitemizdeki içerikler tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.