BİBERİYE YAPRAĞI

Sağlıklı beslenme desteği.

BİBERİYE YAPRAĞI

Biberiye Ekstraktı :
 
Ballıbabagillerden familyasından olan ve Kuşdili olarak da bilinen biberiye bitkisinin anavatanı akdeniz bölgesidir. Ülkemizde yabani olarak batı ve güney kıyılarında yetişmektedir.  Biberiye süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
 
Bileşiminde 1,8 cineol, pinen, campfer, borneol, bornylasetat, verbenon vardır. Flavonoid yapısında tanen, acı madde ve triterpen asit yer alır.
Biberiye yağı çiçekli dalların su buharı destilasyonuyla elde edilir.
 
Taze ya da kurutulmuş yapraklar ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır.
 
 
Biberiye  Ekstratının Faydaları :
 
• Spazm gidericidir..
 
• Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağırsakları uyarır.
 
• Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini  ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarıcı etki gösterir.
 
 
• Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.
 
• Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.
 
• Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki  carnosol maddesi  anti-kanserojen özelliğe sahip.
 
• 2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan ‘carnasol’ adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.
 
 
 
 
• 2007’de Kanada’da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.
 
• Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.
 
 Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.
 
• Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.
 
• Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.
 
• Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye  yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)
 
 
Biberiye Nasıl Kullanılır?
 
- Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.
 
Biberiye Zararları Varmıdır?
 
• Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.
 
 Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.
 
• Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.
 
 
 
 
Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.
 
 
 
                                                                        

                                                                      WWW.SAGLİKLİBESLENMEDESTEGİ.COM

Web sitemizde satışı yapılan ürünler ilaç dışı, reçete gerektirmeyen takviye edici gıda, vitamin, kozmetik ve kişisel bakım ürün gruplarında bulunan ürünlerdir. Takviye edici gıdalar sağlıklı ve dengeli beslenmenin yerine geçmez. Satılan ürünler öncelikle kurumsal dağıtıcılar veya distribütör firmalardan temin edilmekte olup faturalı ve orijinaldir. Web sitemizdeki içerikler tavsiye veya öneri niteliğinde değildir.